2023. július 4., kedd

Hearthstone - Mi az a mulligan, és hogyan kell alkalmazni játék közben?

 


Sziasztok!
Ma arra gondoltam, mit szólnátok hozzá, ha ismét szóba kerülne a blogomon a Hearthstone. Éppen ezért elhoztam Nektek azt a témát, hogy mi a mulligan, és hogyan is kell azt jól alkalmazni, vagy egyáltalán alkalmazni.Most, hogy újra visszatértem a játékba, látom, hogy nagyon sok játékos nem jól mulligan-ezik, és emiatt kapnak ki.

Nézzük először a „mulligan” fogalmát:
A mulligan nem más mint a Hearthstone egyik leghasznosabb fogalma, sőt, inkább játékeleme. A lényege az, hogy a meccs kezdetekor kapott lapokat úgy alakítsuk, hogy az adott ellenfelet meg tudjuk verni, azaz, a számunkra megfelelő managörbét kialakítsuk, amivel majd nyerünk.

Mikor tudjuk jól alkalmazni a mulligant, mikor csináljuk jól?
Az a helyzet, hogy akkor tudjuk jól alkalmazni a mulligan-t, ha ismerjük az adott metat, azaz, hogy az adott rankeden milyen paklik pörögnek, melyek a népszerűek, és azok a paklik milyen lapokat játszanak, és milyen szituációban teszik ki az adott lapot. Ha nem ismerjük jól a metat, akkor ez az egész mechanika nem fog jól elsülni, mert nem tudjuk, hogy mivel állunk szemben.

Hogyan ismerhetjük a metat?
A legjobb, ha a saját tapasztalatainkra építjük a meta ismeretet, mert akkor az agy jobban memorizálja a történéseket, ha hibázunk. Tulajdonképpen a hibáinkat memorizja az agy, mert ha eltervezünk valamit, hogy megfogjuk tenni, és az jól sikerül, akkor nem kapcsol be az a mechanizmusa az agynak, hogy valamit javítani kell. Persze, most mondhatjátok, hogy nem mindenkinek a feje egyenlő egy szivaccsal, amely mindent megába szív, éppen ezért jöttek létre az úgy nevezett „metafigyelő” oldalak, amelyeken hétről-hétre, hónapról-hónapra figyelhetjük mind a két formátum paklijait, hogy hogyan teljesítenek.

Nézzünk meg pár ilyen oldalt!
Az első metafigyelő oldal, amelyet ajánlok, az a tempostorm.com-on található, Ezen az oldalon megnézhetjük az aktuális meta jelenlegi állását, így pontos képet kapunk arról, hogy mi a helyzet a meta-ban.

A tempostorm-ot itt érhetitek el.


Ha már szó esett a metajelentésekről, akkor bizony arról is fontos beszélni, hogy egy adott paklinak milyenek a statisztikái, hiszen az alapján dönthetünk játékosként, hogy melyik paklit szeretnénk játszani, de a statisztika része nagyon csalóka a dolgoknak, mert nagyon sokan nem jól értelmezik a számokat, de erről majd egy újabb bejegyzésben lesz bővebben szó, hogy mit mondd a statisztika egy játékosnak, és azt hogyan kell jól értelmezni.

A sorban a második ilyen oldal, az a hsreplay.com.

Ezt az oldalt itt érhetitek el:

Ezzel az oldallal kapcsolatban meg kell említenem, hogy van fizetős része, és van ingyenes is. Én a fizetős részét nem használtam soha, így nincsen róla tapasztalatom, viszont ez nem is fontos a mondanivalómmal kapcsolatban, mert az ingyenes részét fogjuk használni.

Na, de vissza a cikkem aktuális témájához, a mulliganhoz:

Elsőre furcsa lehet az a felismerés, hogy azon is elbukhat a játékunk, ha már az elején, nem jó döntést hozunk a lapok megtartását illetően, de sajnos ez az igazság. A Hearthstone folyamatos döntések meghozatalára kényszeríti a játékosokat, így, ha nem jó döntést hozol, akkor sajnos veszíteni fogsz, vagy legalábbis nagy esély lesz rá.

Nézzünk most egy példát jó mulliganezésre:
Példánkban wildban játsszunk, és egy Reno deckkel (aminek megjegyzem, hogy elég sok archetípusa van, de most nem erről lesz szó). Az ellenfél egy aggró deckkel játszik, amelynek az ismérve az, hogy ha az 5. körben nem öl meg minket, akkor nagy eséllyel nyertünk is, tehát az alapstratégiánk a lapok választásánál máris megvan. Meg kell tartani azokat a lapjainkat, amellyel a korai játék szakaszban kontrollálhatjuk az ellenfél boardját, letakaríthatjuk, hiszen, ha nincsen lénye, akkor nem fogja tudni a saját játékát játszani.

A meccs során kell, hogy legyen egy alapstratégiánk, mi szerint majd az egész játékot irányítjuk, ha ez nincsen meg, akkor ismét a rossz oldalon állunk, mert veszíteni fogunk. Alapstratégiát viszont nem tudunk úgy felállítani, ha nem ismerjük a metat, és az adott szituációban kijátszható lapokat

Engedjétek meg, hogy beszéljek egy kicsit pár alaptézisről, amellyel szintén, ha ismerjük persze megkönnyíthetjük a játékban való életünket.

Korábban különböző Hearthstone-os közösségekben beszéltem már arról, hogy ha ismerjük a paklik archetípusát, akkor fel lehet ellenük állítani egy rangsort, vagy, ha úgy tetszik egy listát, hogy mely típusú pakli milyet képes megverni. A lista felállításához nem szükséges látnunk egyetlen egy pakli-listát sem, szóval ne ezt vegyük alapul, megmutatom miről van szó.

Itt azt a listát szeretném megmutatni Nektek, amelyet Én állítottam fel, kiindulópontnak tökéletes lesz:
Control vs Control (Ez egy olyan matchup, ahol a Control megveri a Control decket, itt általában nüanszok szoktak dönteni, figyelni kell a már kijátszott lapokat, mert gyakran az a játékos fog nyerni, aki a megfelelő időben és szituációban játszotta ki a lapjait. Ha két pakli ugyan az, akkor azt a meccset „Mirror” meccsnek nevezzük, ami annyit jelent, hogy tükör. Ebben az esetben nagy mértékben befolyásolja a győzelmi esélyeket a már kijátszott lap). - Ha már a Control vs Control matchup-ot boncolgatjuk, akkor arról is jó, ha szó esik, hogy minden decktípus megtudja verni saját magát, azaz, jelen esetben a Control veri a Control-t.
Control vs Aggro (Itt nagy esélye van a Control decknek az aggróval szemben, mert az aggró paklik ismérve, hogy ha 5 kör alatt nem végzik ki az ellenfeleiket, akkor rohamosan romlik az esélyük a győzelemre, sőt, gyakran nem is nyernek, ha tovább húzódik a találkozó 5. körnél.
Super aggro Vs Control (Itt a super agro deck elverheti a Control-t. Ennek az az oka, hogy az átlag aggro decknél sokkal gyorsabb, így a Control-nak nem mindig van ideje a boardot teljes egészében az uralma alá vonni, akkor pedig sajnos veszít.

Ezzel pedig ennek a bejegyzésnek a végére is értünk, köszönöm mai megtisztelő figyelmeteket!

Ha nem szeretnétek lemaradni a tőlem érkező friss tartalmakról, akkor mindenképpen kövessetek itt:
IRATKOZZ FEL A YOUTUBE CSATORNÁMRAITT, CSATLAKOZZATOK A DISCORDKÖZÖSSÉGEMHEZ, KÖVESSETEKINSTAGRAMON, A TWITTEREN, A PINTERESTEN, A MEWE-n, ÉS A TIK-TOK-ON IS!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése