A mai bejegyzés a Rocket League tekintetében egészen rendhagyó lesz, hiszen ugye eddig még a Rocket League-el ilyen tekintetben nem foglalkoztam. Bár a korábbi Rocket League - A megfelelőbeállítás nyomában című sorozatomban már érintőlegesen beszéltem hozzáállásról, de arra gondoltam, hogy ennek egy külön cikket készítek, és jobban belemegyek a téma mentális, pszichológiai részébe. Kezdjünk is bele!
Tisztázzuk először a Rocket League műfaját!Sokan megragadnak azon a szinten, amikor megkérdezik tőlük, hogy „Milyen játék a Rocket League” senki, még csak nem is kapizsgálja a lényeget. A megoldás mindenki szeme előtt van, csak vagy nem hajlandóak észrevenni, vagy nem foglalkoznak a dologgal, vagy egyszerűen csak nem töltenek el elég időt a játékkal, hogy elkezdje őket foglalkoztatni a kérdés, mi szerint „Milyen játék a Rocket League?”
El kell szomorítsalak benneteket, akik a választ várjátok/keresitek ebben a kérdésben, mert sajnos nem fogtok őszinte és pontos választ kapni rá, vagyis de, tőlem, ha tovább olvastok!
A Rocket League azon túl, hogy autós-football, csapatjáték! Ennek a szónak, hogy „csapatjáték” értelmet is adunk, de előtte engedjétek meg, hogy megemlítsek olyan dolgokat, amelyek mellett nem lehet szó nélkül elmenni.
A játék rosszul definiált műfajáról:
Annak ellenére, hogy a Rocket League-et többen játsszák, általában nem egyedül, mégis mindenki egyénileg akar benne villogni, nagy gólt lőni, szép passzt adni és még sorolhatnám. Ez persze nem gond, akkor ha nyitott elmével játsszunk és fel tudjuk ismerni, hogy az adott szituációban mi a helyes döntés. De még, akkor is, ha a szituációkat felismerjük akkor sem fogunk tudni megfelelően meghozni egy döntést, ha alapvetően önzőek vagyunk, hajt bennünket az egó, és a „Na, majd most Én megmutatom a világnak, hogy Én vagyok a legjobb” mentalitás. Ez persze rendben van, akkor ha egészséges szinten van kezelve, tartva, hozzáállva a dologhoz, de nagy általánosságban sajnos ez nincs így, mert mindenki azt hiszi, hogy Ő a világon a legjobb, és más nincsen, nem létezhet, aki máshogy látja/esetleg jobban látja a dolgokat, és emiatt eltérő úton játszik, más tempóban halad, miegymás.
Ezen a szálon maradva, igazából meg is kaptuk a választ arra, hogy elsősorban mi az ami nagyon is visszalök minket a játékban, már ami a fejlődésünk egyik fontos kulcsa. Egy szó mint száz: Lehetünk bármennyire jók, technikásak, ügyesek, ha a saját egónkat nem tudjuk legyőzni, ami pusztán abból adódik, hogy nem jól definiáljuk magát a játékot.
A játék helyes műfajának tisztása után, ugorjunk bele a rossz mentalitásba:
A játék helyes mentalitásának első pontja, ha a játékot helyén tudjuk kezelni. Nos, mit is jelent az, hogy „helyén kezelni”? Egyszerűen annyit jelent, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy ez is csak egy játék. Nagyon sokszor találkozom olyan emberekkel a közös játékunk során, aki úgymond „túl feszüli” a játékot. Amikor rákérdezek, hogy mi a gond, akkor idegesen szokták felelni, hogy ez vagy az nem sikerült, és emiatt idegessé vált, és a legszélsőségesebb esetben hangosan káromkodva hangot is adnak az elégedetlenségüknek. Akkor viszonyulunk jól a játékhoz, ha egyszerűen kikapcsolódásként, szórakozásként tekintünk rá. Ha ez nem így van, akkor az az egész játékot (aminek egy jó hangulatú időtöltésnek kellene lennie) elrontja az egészet, és folyamatos stressz és konfliktus forrása lesz a társunkkal szemben, aminek aztán szintén hangot is szoktak adni, nem éppen nyomdafestéket tűrő módon. Fontos, hogy amikor játsszunk, akkor szem előtt tartsuk magunkban azt a tényt, hogy azért játsszunk, hogy jól érezzük közben magunkat, és ez a jó érzés endorfinokat szabadítson fel (boldogsághormonokat) ne pedig kortizol (stressz hormont).
Ha már mentalitás, akkor nézzük, hogy hogyan működik az agyunk, és milyen hatással van a működése a testünkre!
Amikor versenyhelyzetben vagyunk, akkor a test adrenalint termel, amely azért felelős, hogy felkészítse a testet a veszély helyzetre, a túlélésre, az életben maradásra. Az adrenalin termelés hatására felmegy a pulzusunk, a pulzusunk emelkedése pedig hevesebb szívverést eredményez, így a testünk felpörgeti magát, ami nem mindenkinek tesz jót. Azt értem azalatt, hogy nem tesz jót, hogy nem mindenki bírja a stresszt és a versenyhelyzetet. Sokan kezelik az E-sportot, már sportnak, elég csak belegondolni abba, hogy mennyi és milyen színvonalú e-sport versenyeket rendeznek videojátékokban, tehát komoly felkészülést igényel az, ha valaki leül játszani, még akkor is, ha azt nem e-sportoló minősítésében teszi meg. Fontos, hogy koncentráljunk játék közben, de figyeljünk a testünk jelzéseire, és tisztában is legyünk azzal, hogy mik azok a módszerek, melyekkel megkönnyíthetjük a saját dolgunkat.
Az adrenalin hatására hibázunk, káromkodunk, hibáztatjuk a társunkat:
A Rocket League-ben elég gyakori az, ha a csapattársunk szid minket, főleg akkor, ha még nem vagyunk azon a szinten mint amilyenen Ő van. De olykor az is elég, ha csak nem találjuk el a labdát, máris le van szedve a fejünk, és máris bűnbakok lettünk, és mi vagyunk azok akik a világ legrosszabb játékosai címét is elnyertük. Amikor a Rocket League - A megfelelő beállítás nyomában 3. rész című cikkemet írtam, akkor mondtam, hogy sokat számít az emberek hozzállása, mert egy mondattal meg is lehet utáltatni bármit a másikkal. Persze, nem azt mondom, hogy „ne bánts virág” szerepében tetszelegjünk, de egy csapatjátékban kiemelten fontos, hogy hogyan viselkedünk egymással, ugyanis képesek vagyunk átragasztani a csapattársunkra bármit, pozitívat és negatívat is, ami kihatással lesz a teljesítményünkre.
Most, hogy az adrenalint és a pulzust kiveséztük, nézzük, hogyan működik az agy!
Az agy egy bonyolult szervünk. Emellett persze, elképesztően sokrétű, regeneratív, frissíthető. Persze, most azt gondolod, annak a szónak a hallatára, hogy „frissíthető”, hogy olyan mint a számítógépes rendszer, de nem erre gondolok, vagyis nem innen közelítjük meg a frissíthetőség fogalmát.
Jöjjön a példa, arra, hogy az agy regeneratív és frissíthető:
Agyvérzés, vagy stroke esetében, csak az egyik agy-félteket éri sérülés, a másik fele épen marad. Hosszú- hosszú hónapok múlva az agy képes egyik agy-féltek feladatait átvenni, így ennek hatására újra lehet tanulni járni, beszélni akár olyan szinten is, hogy teljes életet tudunk újra élni.
Az agy ezen képességét kihasználva vagyunk képesek a tanulásra, a fejlődésre, csak sokan azt felejtik el, hogy az agya nem mindenkinek egyforma, azaz esetleg lassabban jut el arra a szintre mire megtanul valamit. Ne felejtsük el, hogy az is tanul, aki lassú, ezért kell hagyni az embereket a saját tempójukban tanulni, tehát legyünk türelmesek azokkal akik lassabbak nálunk, nem mindenki Einstein.
Miért hibázol játék közben?
Elsősorban azért, mert az agyad nincsen abban az állapotában, amiben az adott helyzetben lennie kellene. Máshol járnak a gondolataid, idegesebb vagy, és az agyunk ahogy képes tanulni úgy meg is tud minket védeni, amikor pedig a védelmi funkcióba lépett, akkor blokkol, ebből az következik, hogy azt is el felejtjük, amit eddig 10/10 alkalommal jól csináltunk.
Hogyan kerüld el a hibákat?
- Építsd fel magad fokozatosan a saját tempódban
- Ne játssz, ha ideges vagy, mert hibázni fogsz, és az visszaveti a teljesítményedet, és mivel a Rocket League alapvetően egy csapatjáték, a csapatodra is kihatással lesz.
- Gyakran igyál vizet, hogy a véred keringjen, így éles marad a figyelmed és a koncentrációd.
- Maradj higgadt, jusson eszedbe, hogy ez csak egy játék!
- Mozogj! Állj fel játék közben 10 percre!
- Keresd a lehetőségeket a fejlődésre, és a negatív dolgokat fordítsd át magadban pozitívra, és gondold végig, hogyan profitálhatsz belőle
- Ne siess, és ne is siettess!
- Kezd a játékot gyakorlással, napi 30 percig.
- Játssz a szintednek megfelelő gyakorlópartnerekkel, így elkerülöd a konfliktust, és az együtt fejlődés jobb móka, mint a magányos farkas szerepe!
Nos, ezzel ma teljes egészében megismerhettétek a játék pszichológiáját! Köszönöm, hogy ma is velem tartottatok!
Ha nem szeretnétek lemaradni a tőlem érkező friss tartalmakról, akkor, IRATKOZZATOK FEL A YOUTUBE CSATORNÁMRA, CSATLAKOZZATOK A DISCORD KÖZÖSSÉGEMHEZ, KÖVESSETEK INSTAGRAMON, A TWITTEREN, A MEWE-n és a PINTERESTEN!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése